خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کميشنران کميسيون هاى انتخاباتى بايد برکنار شوند

کميشنران کميسيون هاى انتخاباتى بايد برکنار شوند

Feb 04, 2016 - 15:21

کابل(پژواک،١٥دلو٩٤): "نهاد ديموکراسی مشارکتی برای افغانستان" از رييس جمهور مى­خواهد که هرچه زودتر، طى فرمانى کميشنران کميسيون هاى انتخاباتى را برطرف نمايد. 

اين نهاد ميگويد که  اصلاح قوانین و نهادهای انتخاباتی، یکی از موارد مهم و عنصر تعیین کنندۀ توافقنامه سیاسی سران حکومت وحدت ملی است، که آنان را ملزم به آوردن تغییر و اصلاحات در حوزه انتخابات می کند.

اسدالله محسنى رييس "نهاد ديموکراسی مشارکتی برای افغانستان"، امروز در نشست خبرى درکابل گفت  که با وجودتلاش‌های کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی و ارایه طرح اصلاحی به ریاست جمهوری و به تعقیب آن، صدور فرمان شماره (٨٥) مؤرخ (١٥/٦/١٣٩٤) ریاست جمهوری، در تعیین اعضای کمیته گزینش کمیشنران براساس پیشنهاد اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی که از سوی پارلمان رد شد، کار اصلاح نظام انتخاباتی به هیچ نتیجه اى نرسیده است.  

وى افزود که بحران انتخاباتى سال گذشته، به دلیل ضعف مدیریت و سوء استفادۀ مسوولان درجه اول (اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی) ونهادهای برگزارکنندۀ انتخابات، نظام سياسى کشور را به سقوط مواجه نمود و اعتماد مردم و جامعه بين المللى را نسبت به انتخابات کم ساخت.

به گفتۀ کميسيون مستقل انتخابات، درانتخابات رياست جمهورى وشوراهاى ولايتى سال ١٣٩٣، حدود هفت ميليون تن به شمول٣٦ درصد زنان شرکت نموده بودند.

رييس "نهاد ديموکراسی مشارکتی برای افغانستان" گفت که بايد مقام هاى حکومت، اختلافات را کنار گذاشته و اصلاحات لازمى را در کميسيون هاى انتخاباتى به وجود آورند. 

اما وى افزود: "ازيکسو خلای قانونی جایگاه کمیتۀ گزینش، لج بازی مسوولان درجه یک اعضای کمیسیون های انتخاباتی واعلام تاریخ برگزاری انتخابات ولسى جرگه  و اختلاف نظر میان ارگ و ریاست اجرائیه در مورد اصلاح نظام انتخاباتی از سوی دیگر، روند آوردنِ تغییر و اصلاحات در نظام و نهادهای انتخاباتی را به چالش کشیده است."

کميسيون مستقل انتخابات، ٢٤ميزان سال ١٣٩٥ را تاريخ برگزارى انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى درحالى اعلام کرده که مطابق قانون، اين انتخابات بايد درجريان امسال برگزار مى شد.

محسنى گفت حالا که چند روز از رخصتی زمستانی شوراى ملى میگذرد و زمان آوردن اصلاحات و برگزاری انتخابات نیز تنگتر می شود، امید می رود که حکومت و به خصوص ریاست جمهوری دراين عرصه توجه جدى داشته باشد.

در قطعنامه اين نهاد آمده است که برای آوردن تغییر و اصلاحات در نظام انتخاباتی، تعلل و اختلافات درون حکومتی را کنار گذاشته و بر اساس توافقنامۀ سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی، عمل نمایند و همچنان ريیس جمهور، باید با فرمان تقنینى جديد، خلای قانونی جایگاه کمیته گزینش کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی را به زودی برطرف نماید.

درقطعنامه تذکر رفته است که مسوولان درجه اول و کمیشنران فعلی انتخابات، نباید با لجاجت و تعلل، بر سر راه آوردنِ تغییر و اصلاحات انتخاباتی مانع ایجاد کنند.

کميتۀ گزينش که متشکل ازهفت عضو است، در١٠جدى درحالى به کارآغاز کردکه تشکيل اين کميته يکی از موارد بستۀ پيشنهادى کميسيون اصلاحات انتخاباتى بوده واين کميته، موظف است تا افراد جديدرا به عنوان کميشنران کميسيون هاى انتخاباتى، به حکومت پيشنهاد نمايد.

گفتنى است که به تازگى، نهادهاى ناظربرانتخابات نيز گفته اندکه  روند اصلاحات انتخاباتى، با بُن بست حقوقى مواجه شده وادامۀ آن سبب دامنگيرشدن نظام به بحران عدم مشروعيت و بيشترشدن چالش هاى سياسى خواهد شد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement