خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان هرات از افزایش نرخ مواد خوراکی ابراز نگرانی می کنند

باشندگان هرات از افزایش نرخ مواد خوراکی ابراز نگرانی می کنند

May 30, 2017 - 16:43

هرات(پژواک، ۹ جوزا ۹۶):  شماری از باشندگان هرات می گویند که همزمان با آغاز ماه رمضان، نرخ مواد خوراکی در این ولایت به شکل سرسام آوری افزایش یافته است.

محمد زمان یکی از باشندگان ولسوایل غوریان این ولایت، به آژانس خبری پژواک گفت که با فرا رسیدن ماه رمضان، قیمت هر بوری ۲۵ کیلویی برنج اعلای پاکستانی، از ۱۸۰۰افغانی قبل از ماه رمضان، به ۲۵۰۰ افغانی افزایش یافته است.

به گفته وی، یک بوری ۲۵ کیلویی آرد نیز با ۲۵۰ افغانی افزایش به ۱۳۵۰ افغانی به فروش می رسد و دیگر اقلام خوراکی نیز به همین ترتیب افزایش قیمت داشته است.

بصیراحمد یکی دیگر از باشندگان هرات به پژواک گفت: "سرمایه داران و تاجران ملی که مواد غذایی را وارد  می کنند، به جای اینکه در ماه مبارک رمضان دست فقرا را گرفته و به آنان کمک کنند، به فکر فایده خود هستند."

عبدالکریم یکی باشندگان این شهر گفت: "قیمت همه مواد بسیار بالا رفته وتاجر ها هم بهانه می کنند که نرخ دالر زیاد شده ویا مرز ها بسته است؛ اما آنها به هر قسمی شده، نرخ مواد را بالا می برند و مردم هم مجبورند که بخرند."

غلام فاروق یک تن از دکانداران جاده عیدگاه هرات به پژواک گفت که قیمت مواد خوراکی، تا بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

به گفته وی، تاجران مراعات حال مردم را نمی کنند و دولت هم نظارت ندارد.

حاجی گل آقا یک تن از تاجران به پژواک گفت که افزایش نرخ مواد خوراکی در هرات، ناشی از افزایش نرخ آن در بازار جهانی و همچنان مشکلاتی است که در مسیر راه و مرزهای کشور به وجود آمده است.

بخش قابل توجهى از اقلام خوراکی به ویژه برنج و روغن، از پاکستان به کشور وارد می شود. در شش ماه گذشته چند بار مرزهای دو کشور به دلیل مشکلات امنیتی و تنش های سیاسی بسته شده است.

در حالیکه طبق معمول، شاروالی ها بر روند فعالیت بازار اقلام مختلف نظارت می کنند، غلام رسول عظیمی آمر خدمات اجتماعی و فرهنگی شاروالی هرات می گوید که بازار آزاد است وشاروالی نمی تواند به تنهایی قیمت ها را کنترول کند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت که اداره محلی، مصمم است به زودی برای رسیدگی به شکایات مردم و کنترول نرخ مواد اقدام نماید و با متخلفان برخورد کند. با وجود این، وی در این زمینه جزئیات بیشتری ارایه نکرد.

عبدالودود فیض زاده رئیس اتحادیه پیشه وران هرات نیز با ابراز نگرانی گفت که یکی از دلایل افزایش نرخ برخی اقلام از جمله برنج و روغن، بسته شدن مرز افغانستان با پاکستان بوده است.

با وصف این، وی خاطرنشان کرد که قرار است امروز نشستی به منظور رسیدگی به این موضوع، با حضور نمایندگان این اتحادیه با والی هرات برگزار شود.

پیش از این، شماری از باشندگان دیگر مناطق کشور از جمله کابل نیز نسبت به افزایش قابل ملاحظه نرخ مواد خوراکی در ماه رمضان، ابراز نگرانی کرده و از حکومت خواسته اند به این موضوع به شکل جدی رسیدگی کند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement