خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حضور زنان برای کار در ادارات دولتى نيمروز رو به افزايش است

حضور زنان برای کار در ادارات دولتى نيمروز رو به افزايش است

Sep 23, 2017 - 13:50

زرنج (پژواک، ١ ميزان ٩٦): نيمروز با آنکه يکى از ولايات دوردست افغانستان است و کار زياد در قسمت ظرفيت سازى زنان دراين ولايت صورت نگرفته؛ اما با آنهم  حضور زنان براى کار در ادارات دولتى اين ولايت روبه افزايش است.

مقامات محلى در ولايت نيمروز مى گويند که زنان اين ولايت، در انتخابات رياست جمهورى و شوراهاى ولايتى سهم فعال داشته و بيش از پنجاه هزار تن در نيمروز، در اين انتخابات شرکت کردند که چهل درصد آنها زنان بودند.

به گفتۀ اين مقامات محلى، در تداوم فعاليت هاى مدنى زنان نيمروزى، در اين اواخر همچنان حضور زنان بخاطر کار در ادارات دولتی در اين ولايت افزايش يافته است.

آمار تقريبى که رياست امور زنان ولايت نيمروز به دسترس آژانس خبرى پژواک قرار داده است، نشان ميدهدکه در حال حاضر در مجموع بيش از دو هزار  زن در بخش هاى مختلف در نهادهاى دولتى نيمروز مشغول کاراند، که در مقايسه با برخى ولايات  همجوار؛ حضور پررنگ  زنان در ادارات دولتی در اين ولايت را نشان میدهد.

براساس معلومات منبع، ١٧٥٠ زن در بخش تدريس و خدمۀ رياست معارف و حدود ١٥٠ زن در رياست صحت عامۀ ولايت نميروز به حيث داکتر، نرس، قابله و خدمت کار ايفاى وظيفه مى کنند.

 افزون برآن؛ براساس يافته هاى آژانس خبرى پژواک، علاوه بر سکتور معارف و صحت، هشت زن در رياست امور زنان، ٥٠ زن در صفوف پوليس، پنج زن در رياست عدليه، پنج زن در رياست زراعت، ١٩ زن در رياست کار و امور اجتماعى، چهار زن در اداره څارنوالى استيناف، پنج زن  در مستوفيت، يک زن در رياست اقتصاد، چهار زن در رياست اطلاعات و فرهنگ، و يک زن در محکمه ايفاى وظيفه مى کنند.

اما اين درحالى است که آمار دوسال قبل نشان ميدهد که  بيش از يک هزار زن، در ارگانهای دولتی به شمول سکتور معارف و صحت در ولايت نيمروز مشغول کار بودند.

گفتنى است که دو زن، به حيث نمايندگان مردم نيمروز در ولسی جرگه، دو زن در  شوراى ولايتى  و دو  زن به حيث څارنوال در نيمروز نيز کار می کنند.

ملالی احمدی  سرپرست رياست امور زنان نيمروز، در گفتگو با خبرنگار آژانس خبرى پژواک گفت که حضور زنان نسبت به سال های قبل در ادارات دولتی نيمروز، بيش از دو برابر افزايش يافته است و اکنون زنان در تمام عرصه هاى علمی، فرهنگی و سياسى نقش فعال دارند.

اما وی افزود که تشکيلات کم ادارات دولتی در نيمروز، دورافتاده بودن موقعيت جغرافيايی اين ولايت و کاهش فعاليت نهادهاى کمک رسان دراين ولايت، سبب شده تا حضور زنان نيز پُررنگ نباشد؛ اما با آنهم قناعت بخش است.

او گفت که رياست امور زنان،  چندين مرتبه کتباً از نهادهای خيِّر و کمک رسان  خواسته  تا  زنان نيمروزی را در پروژه ها  بخصوص قالين بافی کمک و حمايت کنند.

وی افزود: "اگر تشکيل ادارات  دولتی اضافه گردد و پروژه ها تطبيق شود، زنان  بيشتری مشغول کار خواهند شد."

علاقمندى زنان براى کار در ادارات دولتى

فريده حميدى نماينده مردم ولايت نيمروز در ولسى جرگه، به اين باور است که زنان اين ولايت ميخواهند در همه عرصه ها و ادارات دولتى حضور فعال  داشته باشند؛ اما بايد براى زنان برنامه هاى ظرفيت سازى و آگاهى دهى از حقوق شان بيشتر راه اندازى گردد.

موصوف گفت: "امروز زنان بهتر از گذشته، از حقوق خود آگاهی حاصل کرده اند و لازم می دانند در کنار مردان، در تقويه اقتصاد خانواده کمک کنند.  شمار زيادى از  زنان تحصيل کرده  در اين ولايت وجود دارند که علاقمند هستند تا بدون تبعيض جنسيت، دوشادوش برادران شان کار نمايند."

اما وى افزود که نهادهاى غيردولتى بخصوص نهادهاى کمک رسان در ولايت نيمروز، کمتر فعاليت دارند و اين امر سبب شده تا روزانه  ده ها زن حتى در سطح ليسانس، به ادارات دولتى جهت کار مراجعه کنند؛ اما به دليل تشکيلات کم، از سوى ادارات دولتى پاسخ رد دريافت مى کنند.

فرشته  که در ليسه فرخى شهر زرنج معلم است گفت که زنان در اين ولايت، علاقمند کار در ادارات دولتى و غيردولتى هستند؛ قبلاً شمارى از فاميل ها برای خود ننگ می دانستند که زن خانوادۀ شان در کنار يک مرد، در يک دفتر کار کند؛ اما با آگاهى دهى بيشتر به زنان وخانواده ها، اکنون همه درک کرده اند که زنان ميتوانند در بهبود اقتصاد خانوادۀ خود نقش کليدى داشته باشند.

وى افزود که درحال حاضر بيشتر زنان درمکاتب، وظيفۀ معلمى دارند و فاميل ها در اين خصوص مشکلى ندارند؛ اما هنوزهم  شمارى از خانواده ها  دراين ولايت، علاقمند کار دختران و زنان  درادارات دولتى در کنار مردان نيستند و به علت سنت هاى حاکم بر جامعه؛  ترجيح ميدهند که به جاى کار در ادارات، درخانه مصروف تربيه اولاد خود باشند.

اماگل احمد باشنده شهر زرنج ولايت نيمروز که خانمش به حيث معلم  و دخترش دريکى از ادارات دولتى اين ولايت مصروف کار بوده، به اين باور است  که زنان مى توانند با رعايت احکام اسلامی و حجاب، در ادارات کار نمايند و هيچگونه مشکل ندارد؛ چون کار زنان سبب خدمت به مردم مى شود و می تواند مفيد واقع شود.

نسیمه باشندۀ شهر زرنج  که از دوسال به اينسو در یکی از ادارت دولتی دراين ولايت کار می کند؛ ضمن اينکه ازعلاقمندى زنان نيمروزى به کار در خارج ازخانه ياد نمود، به پژواک گفت که فعالیت زنان در دو بخش در ادارات دولتی مثمر است.

به اساس گفته هاى نسيمه؛ کارکردن يک زن، يقيناً در رشد اقتصاد خانواده موثرمى باشد و از سويى هم زنانى که در ادارات با آنان مواجه اند، بهتر و خوبتر ميتوانند مشکلات شانرا با زنان نسبت به مردان شريک کنند.

افزون برآن، اين خانم نيمروزى افزود که پيشبرد برخى امورات در ادارات دولتى، مختص به زنان بوده و در چنين جامعۀ سنتى ما، مردان مکلف به انجام آن نيستند.

وى همچنان گفت که ميزان بيشتر بيکارى در ميان مردان و کشته شدن مردان خانواده ها؛ زنان را وادار ساخته که در کنار مسووليت هاى خانه، براى رفع مشکلات اقتصادى و آماده ساختن نفقه براى فرزندان خود، بايد درخارج ازخانه نيز کارکنند.

اما با اين حال شمار  زيادى از دختران و زنان در ولايت نميروز، با آنکه تحصيلات خوبى دارند و از ظرفيت کارى بهتر برخورداراند؛ اما فعلا در خانه نشسته و منتظر پيدا کردن کار در ادارات دولتى و غيردولتى مى باشند.

سميرا که دوسال قبل، از صنف ١٢ يکى از مکاتب نيمروز فارغ شده و به دليل مشکلات اقتصادى ادامۀ تحصيل نداشته، علاقمند است تا در خارج از خانه کار کند؛ اما تاکنون نتوانسته به اين آرزويش نايل آيد.

وى به پژواک گفت: "به دنبال وظیفه ای هستم، میخواهم حداقل  در یکى از مکاتب به صفت معلم اجرای وظیفه کنم؛ اما صدها در را کوبيدم، هيچ پاسخ اميدوارکننده دريافت نکردم."

سميرا افزود که صدها  دختر و خانم، دراين ولايت به سرنوشت او دچاراند و همه ميخواهند کارکنند تا آيندۀ خود وخانوادۀ شان بهتر باشد؛ اما هيچ فرد مسوولى به اين نيازها توجه نکرده است.

 شوراى ولايت نيمروز می گوید که هزاران زن نيمروزى درکنار مردان، درانتخابات رياست جمهورى و شوراهاى ولايتى، با متقبل شدن تهديدات و مشکلات، به پاى صندوق هاى راى رفتند ونقش فعال شان راتبارز دادند.

مسعود حکيمی عضو شورای ولايتی نيمروز تاييد کرد که زنان دراين ولايت از گذشته ها به اينسو، در بيشتر امورات زندگى، در کنار مردان ايستاده شده اند و بايد به پروسۀ استخدام  درادارات دولتى، يک فيصدى قابل ملاحظه به زنان اختصاص داده شود.

وی گفت: "دولت بايد فرصت هاى کارى را به زنان نيمروزى فراهم کند؛ چون دراين ولايت زنان بيشتر علاقمند کاراند و ازسويى هم تعدادى از زنان، شوهران شان را از دست داده و مکلف به پر داخت نفقه اولادهای خود هستند."

اين عضو شوراى ولايتى افزود که در همکارى با اداره محلى ولايت تلاش خواهند کرد تا زمينه هاى کار را براى زنان دراين ولايت بيشتر مهيا کنند.

حضور زنان در ادارات دولتى نيمروز رو به افزايش است.

فعالان مدنى  ولايت نيمروز مى گويند نيمروز با آنکه يکى از ولايات دوردست افغانستان است  و کار زياد در قسمت ظرفيت سازى زنان دراين ولايت صورت نگرفته؛ اما با آنهم  حضور زنان براى کار در ادارات دولتى اين ولايت روبه افزايش است.

عبدالهادی بيدار از فعالان مدنى ولايت نيمروز گفت که برنامه هاى آگاهى، برنامۀ تبليغاتى و ذهنيت سازى براى حضور زنان در نهادهاى دولتى، سبب شده تا  با گذشت هر روز، حضور زنان در ادارات دولتى بيشتر شود؛ از سوى ديگر فقر و بيکارى مردها نيز سبب شده تا زنان بيشتر به کارکردن رو آورند.

اما موصوف  افزود: "زن نيمى از پيکر جامعه است و وجود زن در تمام ادارات لازم است، منجمله حضور زنان در اداراتى چون رياست معارف، اطلاعات و فرهنگ و ارگانهای عدلی و قضايی  حتمى پنداشته مى شود."

 اما شاه گل  گلزار از فعالان مدنى  در ولايت نيمروز، ازحکومت محلى انتقاد کرد که درتفاهم با نهاد ها و موسسات خيريه، نتوانسته زمينه هاى اشتغال براى زنان نيمروزى را فراهم کند؛ درحاليکه  اکثريت زنان دراين ولايت، بيشترين بار خانه را به دوش می کشند.

موصوف گفت: "تعداد زيادى از زنان با فقر دست و پنجه نرم مى کنند، که بايد به اين قشر آسيب پذير توجه بيشتر صورت گيرد و باوجوديکه اين مشکلات چندين بار با ادارات مربوطه شريک ساخته شده؛ اما تاکنون اقدامى در زمينه صورت نگرفته است."

آمنه حکيمى رييس پيشين اداره امور زنان ولايت نيمروز گفت که در قسمت استخدام زنان در ادارت دولتى، کار اندک صورت گرفته؛ اما زنان  دراين ولايت تلاش کرده اند و در امور غيردولتى، تاحدى پيشرفت هايى هم داشته اند، که موجوديت بيش از دوصد آرايشگاه خانگى مخصوص زنان، و آموزش١٥٠ زن و دختر دربخش آرايشگرى در سال های قبل، گوياى اين فعاليت هااست.

کارکرد اداره محلى در زمينۀ ظرفيت سازى زنان

انجنير محمدسميع  والى نيمروز گفت از دوسال بدينسو که به حيث والى اين ولايت مقرر شده است، تلاشهايى را براى مشارکت زنان در بخشهاى مختلف انجام داده؛ تا حضور زنان در همه ادارات بيشتر شود.

موصوف افزود: "من در ديدارها و تمام سخنرانی هاى خود در محافل و مجالس، از  زنان دعوت نموديم تا در کنار برادران شان، مصرف کار شوند و همچنان جهت بررسی و حل مشکلات زنان، هفته وار مجالسى در مقام ولايت داير مى شود؛ در تمام محافل، خشونت عليه زنان محکوم و بر احترام  در برابر زنان که نيمى از پيکر جامعه است تاکيد گرديده است."

وى گفت که در اين دوسال، براى نخستين بار يک څارنوال زن در اداره څارنوالى استيناف تعيين شد و استخدام زنان در ادارات دولتى بخصوص معارف بيشتر گرديد و در تصميم گيرى هاى ولايت؛ هميشه زنان فعال حضور داشته، پيشنهادات و نظريات شان مدنظرگرفته مى شود.

والى نيمروز خاطرنشان کردکه در سال روان برای بيش از  ٥٠٠ زن، از سوی رياست زراعت آموزش احداث باغچه هاى خانگى داده شد و براى اين ٥٠٠ زن، وسايل ضرورى باغدارى نيز توزيع گرديد و براى ٥٠٠ زن ديگر، مرغ خانگى و وسايل نگهدارى و مواد خوراکۀ آن توزيع شد، که اين مى تواند در رشد اقتصادى زنان موثر تمام شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement