خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خشونت علیه زنان در خوست کاهش یافته است

خشونت علیه زنان در خوست کاهش یافته است

Sep 26, 2017 - 18:58

شهرخوست(پژواک،٤ميزان٩٦): مسوولان ریاست امور زنان خوست می گویند که حوادث خشونت در سال روان در برابر زنان در این ولایت، نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

آنها این اظهارات را امروز"٤میزان" طی یک سیمینار علمی و تحقیقی جلوگیری از خشونت علیه زنان بیان کردند، که ده ها تن از جوانان و زنان از مناطق مختلف این ولایت در آن اشتراک داشتند.

ملالی ولی رئیس امور زنان ولایت خوست، در سخنرانی خود به این سیمینار گفت که سال گذشته ٥٥حادثۀ خشونت در برابر زنان در این ولایت ثبت شده بود؛ اما امسال تا کنون١٧حادثه ثبت شده است.

وی اضافه کرد: "نفقه ندادن، طلاق، ازدواج کوتاه مدت، ازدواج های اجباری و لت وکوب کردن، شامل این حوادث می باشد که هفت درصد آن، در در چارچوب ریاست امور زنان، بر اساس مشوره های سالم حقوقی حل گردیده است."

ملالی ولی، سبب کاهش سطح خشونت در برابر زنان در این ولایت را آگاهی عامه در بخش های مختلف دانست.

در عین حال، حکم خان حبیبی والی خوست در جریان سخنانش به این سیمینار، بیسوادی، استعمال موادمخدر و رواج های ناپسند را عوامل اصلی خشونت در برابر زنان دانست.

وی گفت اگر ارگان های ذیربط و عالمان دینى، گام های جدی در این مورد بردارند، خشونت در برابر زنان به طور کامل متوقف خواهد شد.                                                                                    

وی افزود: "مکمن خشونت در برابر زنان عوامل دیگر هم داشته باشد؛ اما  اگر به تعلیم آنها توجه نمایيم و در برابر ازدواج های اجباری و مواد مخدر مبارزۀ جدی کنيم، من باور دارم که در این مسئله بهبود خواهد آمد."

اما زهره جلال عضو شورای ولایتی خوست، بلند بردن سطح تعلیم زنان را عامل اصلی برای از بین بردن خشونت علیه زنان دانست.

وی در این مورد، از عالمان دین و سران قومى خواست که والدین را از طریق مساجد و منابر تشویق نمایند که به دختران شان حق تعلیم بدهند.

وی گفت: "زن با سواد هم حقوق خود را می شناسد و هم حقوق مردان را و هم خود را با رواج های جامعه عادت می دهد، و علاوه بر آن، حقوق همسر خود را می شناسد؛ پس به همین سبب آموختن علم برای زنان ضروری است."

 اما ولی خان خادم فعال مدنی به پژواک گفت که با توجه به گذشته، چنین مجالس و سیمینارها طوریکه لازم است، موثر ثابت نشده است.

وی افزود که دولت باید در این مورد از امکانات موجود خود استفادۀ مناسب نماید.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement