خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از ششمين سالگرد ترور برهان الدين ربانى يادبود به عمل آمد

از ششمين سالگرد ترور برهان الدين ربانى يادبود به عمل آمد

Sep 28, 2017 - 16:30

کابل (پژواک،٦ميزان ٩٦): در مراسم ششمين سالياد ترور برهان الدين ربانى رييس جمهور پيشين و رييس سابق شوراى عالى صلح، برتامين امنيت و صلح در کشور و اتحاد و اتفاق مردم افغانستان تاکيد گرديد.

اين مراسم که در خيمه لويه جرگه برگزارشده بود، در آن شمارى از شخصيت هاى جهادى و سياسى مقامات دولتى فعلى و پيشين، نمايندگان احزاب سياسى و صدها تن از طرفداران برهان الدين ربانى شرکت نموده بودند.

درپيام محمداشرف غنى رييس جمهورى کشور که در اين مراسم ازسوى ويس برمک سرپرست وزارت امورداخله به خوانش گرفته شد، از برهان الدين ربانى بعنوان يکى از چهره هاى کم نظير تاريخ معاصرافغانستان نام برده شده است .

رييس جمهورهمچنان گفته است: "نام او در تاريخ کشور ما جاودانه خواهد ماند. استاد شهيد، مرد ميدان جهاد، آموزگار عرصۀ علم، شخصيت ورزيدۀ ميدان سياست و شهيد راه صلح افغانستان است، اين ويژگی‌ها است که آن استاد فرزانه را يگانه و کم‌نظیر می‌سازد."

به گفته وى، از برهان الدين ربانى هيچ‌گاه موضع‌گيری ‌های تشنج‌آفرين و سخنان تنش‌آميز ديده  و شنيده نشده است؛ زيرا او به اتحاد و اتفاق مردم افغانستان باورداشت و تلاش در اين جهت را وظيفۀ خود می‌دانست. او برای ختم جنگ و فراهم‌شدن زمينه برای انکشاف و پيشرفت کشور، از هيچ کوششی فروگذار نکرد. تعهد استوار وی به صلح و آرامش کشور، تا حدی بود که جان خود را در اين راه فدا نمود.

حامد کرزی رييس جمهور پيشين کشور که در اين مراسم سخنرانی می کرد گفت: "بهترين حرمت به استاد شهيد اين است که راهش را ادامه دهيم  و در شرايط کنونی نياز است تا راهش را تعقيب کرده و اتحاد و اتفاق ميان اقوام حفظ گردد."

کرزى افزود: "اتحاد و اتفاق وطن ما زير حملۀ بيرونی است، ای کاش استاد می بود تا همکار و همدست محکم مردم افغانستان در اين راستا می شد و روزی که خودما وطن را نگاه کنيم، آن روز امن می شويم و اين يکى از آرزوهاى استاد شهيد بود."

عبدرب الرسول سياف  از رهبران جهادى پيشين، از کارنامه ها و نقش  برهان الدين ربانى  در جهاد و مقاومت مردم افغانستان، يادآورى نموده گفت که دراين اواخر، در رسانه ها بعضى افراد مجاهدين را وطن فروش و غارتگر مى گويند.

اما وى افزود: "ما به صداى بلند مى توانيم بگوييم کسيکه به قيمت کلۀ خود وطن را  کمايی کرده باشد، او وطن فروش بوده نمی تواند، ما ملک را آزاد کرديم، ما به صدای بلند گفته مى توانيم ملک را مجاهد آزاد کرده وملک از دست رفته را دوباره کمايی کرده، و امروز و فردا هم نگهداری اش می کند و غير از مجاهد، کسی ديگر نگاه کرده نمی تواند."

ازسويى هم صلاح الدين ربانی رييس جمعيت افغانستان و سرپرست وزارت امور خارجه کشور گفت که گرامی داشت از شهدا، نه تنها به هفته شهيد و روزهاى خاص محدود باشد، شهدا با ايثار کردن جان شان پيام هايی به نسل های بعدی گذاشته اند.

موصوف علاوه کردکه بايد اين پيام ها با راه اندازی همچو برنامه ها به نسل های بعدی رسانده شود.

محمد محقق معاون دوم رياست اجراييه، استاد برهان الدين ربانی را معلم، رهنما و رهبر بزرگ کشور خوانده گفت که برهان الدين ربانی، در کنار جهاد در راه خدا، همواره تلاش به يکپارچگی و صلح در کشور نمود.

وی، با بيان اينکه خداوند در قرآنکريم برای علما، مؤمنان و مجاهدين جايگاه ويژه ای قايل شده است، گفت: "استاد شهيد مرد مؤمن، مجاهد و عالم بود، اميد که راهش مستدام باشد."

فضل الهادی مسلميار رييس مشرانو جرگه، برهان الدين ربانی را به کتاب تشبيه کرده، گفت: "استاد برهان الدين ربانی، يک کتاب بود و خوانش کتاب فرض و ضروری است، از همه ميخواهم که کتاب جهاد کشور را بخوانند و اميد وار هستيم که جنگ در کشور خاتمه و صلح در کشور تامين شود."

جنرال دوستم معاون اول رياست جمهوری  در پيامى گفته است که  برهان الدين ربانی، يک مجاهد نستوه بود و شخصی بود که برای نخستين مرتبه، قدرت را که در راس آن قرار داشت، به حامد کرزی رييس جمهور قبلی کشور، تسليم کرد و در استحکام پايه های نظام کنونی تلاش کرد.

وی، اطمينان داد که همه مجاهدين در کنار هم بخاطر حفظ استقلال و تماميت ارضی و نواميس ملی کشور رزميده و نخواهند گذاشت که تا قربانی های داده شده، به هدر برود.

احمد ولی مسعود رييس بنياد احمد شاه مسعود نيز برهان الدين ربانی را شهيد بزرگ صلح عنوان کرده، گفت: "امروز روز شهادت نماد اعتدال و صلح، روز شهادت الگوی تقوا و علم است و روز شهادت نمود انديشه و تجربه، که اسم شان پروفيسور برهان الدين ربانی شهيد بزرگ ما رييس جمهور اسبق و رهبر جمعيت اسلامی افغانستان و رهبر جهاد و مقاومت و شهيد صلح است، که با پيام صلح از اين دنيا رفت."

موصوف گفت که بزرگداشت از شخصيتی است که برادری، صلح، اخوت، همدلی، مدارا و همه خوبی ها در وجودش بود و بايد راهش تعقيب شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement