خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حکومت باید موقفش را در قبال حملات راکتی پاکستان روشن کند"

"حکومت باید موقفش را در قبال حملات راکتی پاکستان روشن کند"

Nov 19, 2017 - 16:43

کابل(پژواک،۲۸عقرب۹۶): برخی اعضای مشرانوجرگه، حملات راکتى پاکستان بر ولایت کنر را محکوم کرده و از حکومت خواستند تا موقفش را در قبال حصارکشی در امتداد خط فرضی دیورند و حملات راکتی پاکستان، روشن کند.

به اساس گزارش ها، نظامیان پاکستان طی هفت روز گذشته، بیش از ۱۵۰۰ راکت بر ولسوالی های سرحدی کنر پرتاب کرده اند، که صد ها خانواده آواره و ده ها تن از افراد ملکی کشته و زخمی شده اند.

لطف الله بابا نماینده مردم ننگرهار در مشرانوجرگه، با اشاره به پرتاب راکت بر ولسوالی هاى سرحدی کنرگفت: «مردم کنر به تنگ آمده، باید حکومت در این مورد اقدام جدی بکند، حکومت پاکستان صلاحیت ندارد، باید حکومت افغانستان با استخبارات آن کشور این مشکلات را حل کند، تمام صلاحیت پیش آی اس آی است.»

محمد آجان منگل عضو دیگر این جرگه نیز گفت که مردم کنر، به خاطر موشک پراگنی های پاکستان آواره شده  اند و تاکنون حکومت مرکزی در مورد کدام اقدامی نکرده است.

طیب عطا منشی مشرانوجرگه درمورد گفت: «حکومت مرکزى، نه تا حالا جواب راکت پراگنی های پاکستان را داده و نه کدام اقدامی کرده است.»

او افزود که صد ها خانواده از ولسوالی هاى سرحدی آواره شده اند.

نجیبه حسینی عضو دیگر این جرگه گفت: «اگر حکومت افغانستان عمل بالمثل را با پاکستان انجام داده نمی تواند به سازمان ملل متحد علیه پاکستان شکایت بکند.»

وی همچنان گفت که باید راکت پراگنی های پاکستان، مستندسازی گردد و منحیث اسناد و مدارک به جهانیان نشان داده شود.

به گفته او، پاکستان هیچ گاه در امر مبارزه با تروریزم و همکاری با حکومت افغانستان، صادقانه برخورد نکرده و نباید افغان ها از پاکستان توقع همکاری را داشته باشد.

همچنان در نشست امروز، برخی اعضای این جرگه خاموشی حکومت را در برابر حصارکشی در امتداد خط فرضی دیورند انتقاد کردند و از حکومت خواستند تا جلو نصب سیم خاردار را بگیرد.

خط دیورند در سال ١٨٩٣ میلادی، از سوی انگلیس ها میان هند برتانوى وقت و افغانستان به میان آمد و مردم افغانستان را به دو قسمت تقسيم نمودند؛ اما افغانستان هیچگاه این خط را به حیث سرحد نشناخته است.

درسال ١٩٤٧ هنگامی که پاکستان به میان آمد و مناطق خیبر پښتونخواه و بلوچستان در آن شامل گردید، کابل بازهم این خط را قبول نکرد.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه، خطاب به حکومت گفت: «باید به هر نحوی که می شود مانع حصار کشی شود، نصب سیم خاردار قابل قبول ما نیست و حکومت باید مسوولیت خود را در برابر ملت ادا کرده و در صورتی که توانایی جلوگیری ازنصب سیم خار دار را ندارد، از جامعه جهانی خواستار کمک شود.»

او افزود که یک هیئت به منظور بررسی وضعیت آواره گان ولسوالی های سرحدی کنر، به آن ولایت خواهد رفت.

وی همچنان گفت که در مورد راکت پراگنی های پاکستان برخاک افغانستان و نصب سیم خاردار، با رهبران حکومت وحدت ملی صحبت می کند؛ زیرا ادامه این وضعیت برای افغان ها قابل قبول نمی باشد.

مسلمیار، از حکومت خواست تا موقف واضح و روشنش را در قبال این دو موضوع با ملت شریک نماید.

اين درحاليست که ولسى جرگه نيز درنشست عمومى روزگذشته،  راکت پراگنى ازخاک پاکستان را غيرقابل قبول براى افغانها خوانده ازحکومت همچنان خواسته بودند؛ تا موقف خود دراين خصوص را روشن سازد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement