خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"روزانه بین ٣٠ تا ٥٠ کودک از مرز اسلام قلعه و نیمروز رد مرز میشوند"

"روزانه بین ٣٠ تا ٥٠ کودک از مرز اسلام قلعه و نیمروز رد مرز میشوند"

Nov 20, 2017 - 15:42

 هرات (پژواک، ٢٩عقرب٩٦): مقامات محلى درهرات ميگویند که طی دوماه گذشته، يکهزار کودک از سوی کشور ایران در مرزهای اسلام قلعۀ هرات و مرز نیمروز رد مرز شده اند.

اداره محلی هرات، درحالی از رد مرزشدن کودکان و زنان بی سرپرست ابراز نگرانی می کند که امروز ٢٩عقرب(٢٠نوامبر)، مصادف به روزجهانى اطفال ميباشد و ازاين روز همه‌ساله  درمرکز و ولايت کشور تجليل به عمل مى آيد.

رییس کار وامور اجتماعی هرات، درصحبت اختصاصى به پژواک ‌گفت که یک نوجوان دختر نیز درجمع کودکان رد مرزی شامل می باشد.

عبدالقیوم افغان رییس کارواموراجتماعی هرات، اخراج ١٠٠٠ کودک ازسوی کشورایران را نگران کننده دانسته گفت که این کودکان، ازدو ماه به این طرف در مرزاسلام قلعه ونیمروز سرگردان اند و خطرهای زیادی آنان را تهدید می کند.

به گفتۀ افغان، بیشترکودکان رد مرز شده، به خاطر کارگری به ایران رفته بودند و درمیان آنان کودکانی هم هستند که خانواده های شان درایران زندگی می کنند و آنان ازسرخیابان‌ها گرفته و رد مرز شده اند.

رییس کار واموراجتماعی افزود که روند اخراج کودکان ادامه دارد و ممکن است که درچند روز گذشته این آمار بالا برود.

وی افزود: "نگرانی ما ازاین است که تنها یک هزار طفلی که ازهمین مرزها در طول یک ونیم یا دوماه، ما سرگردان داریم؛ یعنی هنوز ما اطفال خود را درمعرض خطرمی بینیم."

رییس کار واموراجتماعی هرات، ازکشورایران وحکومت افغانستان خواست تا جلواخراج کودکان ازاین کشوررا بگیرد.

درهمین حال، عبدالقادر رحیمی رئیس کمیسیون ساحوی حقوق بشر در هرات، آمار اخراج کودکان ازسوی کشورایران را بالاتر ازاین ارقام دانسته گفت که روزانه بین ٣٠ تا ٥٠ کودک در مرز اسلام قلعه ونیمروز رد مرز می‌گردند.

موصوف افزودکه بیشتر این کودکان، ازولایت های دوردست شرقی و جنوب کشوراند و امکانات انتقال آنان به ولایت های شان بسیار محدود است و نهادهايی که دراین زمینه کارمی کنند، تکافو نمی کند.

او گفت: "روزانه به طور اوسط ٣٠ تا ٥٠ کودک به وطن پس برمی گردند یا برگردانده میشوند."

اداره محلی هرات نیز ازرد مرزشدن کودکان و زنان بی سرپرست، ابراز نگرانی می کند وازمقام های ایرانی میخواهد که جلو اخراج کودکان گرفته شود.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت: "رد مرز ساختن کودکان وزنان بی سرپرست ازطریق مرز ایران، مایه نگرانی است و تقاضای ما بارها این بوده که امیدوارهستیم درقسمت زنان و کودکانی که بدون فامیل رد مرز می شوند، اقدامات جدی مطابق با روحیه دوستی که میان دوکشور وجود دارد، صورت بگیرد."

با این همه کمیسیون ساحوی حقوق بشر هرات می گوید که درکنار اخراج کودکان، آزار واذیت آنان ازسوی قاچاقبران، طی نمودن صدها کیلومتر با پای پیاده، ازچالشهای دیگری است که بالای کودکان اعمال می گردد.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement