خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بُشرا خانم قربانى خشونت، مدافع حقوق قربانيان خشونت شده است

بُشرا خانم قربانى خشونت، مدافع حقوق قربانيان خشونت شده است

Nov 23, 2017 - 10:48

کابل(پژواک، ٢قوس ٩٦): نشر داستان زندگی غم انگیز زن جوان افغان که قربانی قاچاق انسانی شده بود، تصميم او را براى مبارزه با اين پديدۀ شوم و دسترسى مردم به عدالت، جدى تر ساخته و اکنون لباس وکالت به تن کرده است.

گزارش زندگى اين خانم که در دوم حوت سال ١٣٩٥ تحت عنوان «بُشرا؛ ریشۀ یک فرهنگ ناپسند و رایج را درهم شکست»، از طریق آژانس خبری پژواک منتشر شد، بازتاب گسترده در رسانه ها داشت و حتی برخی رسانه های بیرونی مایل به مصاحبه با این خانم شدند.

داستان زندگى بُشرا (نام مستعار) مى رساند که با وجود فشارهای اجتماعی گوناگون، یک زن جوان افغان با ایستادن در برابر فرهنگ ناپسند و رایج در جامعه، با بلند کردن صدای عدالتخواهی، سبب سرافگندگی ظالم و نجات مظلوم گردید.

شوهر اين خانم با يک پسر حدود ١٤ساله رابطه غيرمشروع داشت، با چندين دختر نيز خوشگذرانى مى کرد و با آنکه تلاش کرد، نتوانست که شوهرش را از اين عمل خلاف موازين دينى ممانعت کند. او سرانجام در اواخر سال ١٣٨٩ با ميانجيگرى جرگه قومى از شوهرش طلاق گرفت.

بشرا گفت توکل به خدا کرد و جدايى از شوهرش را ترجيح داد، خود را ضعيف احساس نکرد و تصميم گرفت که با همچو اعمال غيراسلامى و غير انسانى مبارزه کند.

بُشرا که حدود ٣٣ سال قبل در شهر مزارشریف ولايت بلخ به دنیا آمده است افزود که بعد از گرفتن طلاق، به نيت دفاع از کسانى که مورد ظلم و خشونت قرار مى گيرند، شامل پوهنځى حقوق و علوم سياسى يکى از پوهنتون هاى خصوصى شد و سند ليسانس از رشتۀ قضا و څارنوالى به دست آورده است.

او گفت که نشر داستان زندگی اش از سوى آژانس خبرى پژواک، او را جرئت بخشید تا بیش از پیش در راستای بر آورده شدن حقوق انسانی افراد به خصوص کسانى که مورد قاچاق و بهره برداری جنسی قرار مى گيرند، تلاش نماید.

بُشرا، در تازه ترین صحبت هایش با پژواک گفت: «نشر داستان تلخ زنده گی ام از طریق آژانس خبری پژواک، مرا قوت بخشید تا برای حقوق از دست رفته همنوعان خود و اطفال، بیشتر تلاش نمایم و به مبارزه ام ادامه بدهم؛ ناهنجارى هاى زندگی مرا واداشته است تا برای حقوق از دست رفته کسانی که قضایای شان به من راجع می گردد، خود را در جای آنان قرار دهم و از حقوق شان دفاع کنم.»

او افزود: «بدبختانه در افغانستان، درحالیکه پایان دادن به زندگی نامطلوب مشترک، ننگ پنداشته می شود و به زنان جداشده از شوهر به دیدۀ حقارت نگریسته می شود؛ اما به باور من یک روز زندگی باعزت و آزاد؛ بهتر از سال ها زندگی با ذلت است.»

او خاطر نشان کرد که عکس العمل هاى مثبت گزارش پژواک در مورد وى ثابت ساخت که ديد جامعه نسبت به او مثبت است.

بُشرا گفت که اين عکس العمل مثبت، به او جرئت بخشيد و حدود پنج ماه قبل با اشتراک در آزمونی که از سوی انجمن وکلای مدافع افغانستان برای ١٥٠ فارغ التحصيل رشته حقوق در بلخ تدویر یافته بود، اشتراک کرد و نمرات بلند کاميابى را از آن خود کرد.

او، با کسب جواز فعالیت از انجمن وکلای مدافع افغانستان، در حال حاضر به عنوان وکیل مدافع در یکی از انجمن های حقوقی- مشورتی ولایت بلخ ایفای وظیفه می کند.

بُشرا گفت هرگاه وکیل مدافعی، برای به دست آوردن حقوق موکلش مبارزه و استدلال کرده بتواند، شجاعت و درایت داشته باشد و برای ثابت ساختن حقوق از دست رفته موکلش تلاش نماید، بدون تردید بُرد از وکیل مدافع است.

وی، خاطر نشان کرد که در وکالت، خود را خیلی راحت و پر انرژی احساس می کند؛ چون تلاش های او زندگی افرادى را که از «بدبختی و سیه روزی» رنج می کشند، نجات می دهد.

به گفته او، در مدت کمتر از پنج ماه تا به حال حدود ١٥ دوسيه که اکثر آنان قضایای فامیلی (تفریق به سبب ضرر، تفریق به سبب عیب و خشونت) می باشند، برایش واگذار شده است.

بُشرا گفت که کار روى اين دوسيه ها جريان دارد و وى از کارکردن در اين راستا و دفاع از حقوق کسانى که مظلوم واقع مى شوند، به دليلى احساس راحتى مى کند که زمانى خودش قربانى خشونت بوده است.

او علاوه کرد که در این مدت، دو دوسیه خشونت فاميلى (فرار از منزل يک دختر) و (خشونت علیه يک مرد) با ميانجيگرى او حل شده است.

از سويى هم موکلين بُشرا، تلاش هاى او را ستايش مى کنند.  

منیژه ٢٢ ساله که حدود پنج سال قبل، جبرا با مردى نامزد شده است، از بُشرا خواسته است تا او را کمک کند که نامزدى او با مرد يادشده فسخ شود.

او علاوه کرد که بُشرا با صداقت، صمیمیت و مهربانی که دارد، کار موکلین خویش را به اسرع وقت انجام می دهد و دوسيۀ او را نيز با بسيار صداقت پيش مى برد.

به گفته او، موکلین هنگام مراجعه نزد خانم بُشرا که دارای اوصاف نیک هستند، خود را خیلی راحت احساس می کنند و همه چیز را با وی بدون احساس بیگانگی در میان می گذارند.

منیژه علاوه کرد که پشتکار و تلاش های شبانه روزی خانم بُشرا، او را از سایر وکلای مدافع متمایز ساخته است؛ چون برای رسیدگی به حقوق موکلینش در اوقات رسمی و غیررسمی تماس می گیرد و از پیشرفت های دوسیه، آنان را در جریان می گذارد.

موسس يک انجمن حقوقی- مشورتی در ولایت بلخ که بُشرا در آن کار مى کند، گفت که بشرا یکی از وکلای مدافع زیرک و توانمند است و از زمان آغاز کارش (حدود پنج ماه قبل)، دوسیه های متعدد جزایی و فامیلی را با صداقت و پشتکار پیش برده است.

موصوف افزود که خانم بُشرا، با اشتراک در جلسات محاکماتی از حقوق موکلین خویش به صورت جدی دفاع می کند و برای اثبات آن، دلایل مستدل ارائه می کند.

او گفت افتخار دارد که بُشرا همکار او است؛ چون شخصیت متفاوت او سبب شده است تا خانواده های بیشتر غرض رسیدگی به مشکلات شان، به اين انجمن مراجعه کنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement