خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

٧٨ درصد منسوبين "قعطه ضدآشوب" را افراد تاجک تشکيل مى دهند

٧٨ درصد منسوبين "قعطه ضدآشوب" را افراد تاجک تشکيل مى دهند

Nov 23, 2017 - 17:29

کابل (پژواک، ٢ قوس ٩٦): به دنبال مکتوبی در مورد عدم جذب افراد قوم تاجک به قطعه ضد آشوب، در حالی وظايف دو تن تعليق و پنج تن بازداشت شده اند که ٧٨ درصد منسوبين اين قعطه را افراد تاجک تشکيل مى دهند.

همچنان اين در حالى است که در کل، بيش از نيمى از منسوبين قوماندانى عمومى امن و نظم عامه را افراد مربوط به قوم تاجک تشکيل مى دهند و تمام پنج تنى که در پيوند به مکتوب يادشده تحت نظارت قرار گرفته نيز مربوط به قوم تاجک مى باشند.

از جمع دو تنى که وظايف شان به تعليق درآمده (قوماندان امن و نظم عامه) تاجک و (رييس ارکان اين ارگان) سادات مى باشد.

چگونگى ايجاد قطعه ضد آشوب

کاپى اسنادى که در اختيار آژانس خبرى پژواک قرار گرفته نشان مى دهد که تاج محمد جاهد وزير پيشين امور داخله، در هشتم سرطان سال روان به رياست جمهورى پيشنهاد ايجاد قطعه ٥٠٠ نفرى ضد آشوب در کابل، يک، يک تولى صد نفرى ضد آشوب در جنب قوماندانى زون هاى ساحوى هفت گانه، در ٢٦ ولايت کشور به کميت ٥٠- ٥٠ نفر از سقف تشکيلات قوماندانى عمومى امن و نظم عامه را نموده است. 

رييس جمهور سه روز بعد، اين پشنهاد را منظور کرده است.

به اساس اين حکم، برای قطعه ضد آشوب افراد از بیرون جذب نمی شوند؛ زيرا در متن حکم آمده است که « ...از داخل سقف تشکیلاتی قوماندانی عمومی امن و نظم عامه وزارت امور داخله، طبق متن پیشنهادی و جدول منضمه، منظوراست.»

اما در مکتوبى که عنوانى قوماندانی لوای نمبریک کابل صادر شده آمده است: «به اساس حکم مقام محترم ریاست جمهوری کشور، یک قطعه ۵۰۰ نفری ضد آشوب در چوکات قوماندانی زون ۱۰۱ کابل ایجاد گردیده است، هدایت داده می شود در ظرف ۲۴ ساعت جدول شهرت افسران وساتنمنان که از ملیت هزاره، ازبک، پشتون وغیره ملیت ها به استثنای ملیت تاجک باشد ترتیب و ایمیل بدارید.»

اين در حالى است که در حکم رييس جمهور از ترکيب قومى ياد نشده است.

يک منبع باورى به آژانس خبرى پژواک گفته است که زیر این مکتوب، نام عبدالفتاح فروغ قوماندان عمومی امن و نظم عامه که خود از مليت تاجک است درج می باشد و امضا در مکتوب از وی نیست.

او افزوده است: «سمنوال محمد قوی مدیر پیژند که مکتوب را ترتیب نموده و در مینوت آن امضا کرده از ملیت تاجک، باشنده ولایت کابل می باشد. مل پاسوال سید حسن علی حسن زاده ملیت سادات رییس ارکان، در مکتوب امضا کرده است.»

به اساس معلوماتى منبع يادشده،بعد از حكم رياست جمهوري قطعه ضد آشوب به کمیت، ۵۰۰ بست در جنب قوماندانی زون ۱۰۱ آسمايى تشکيل شده و ٧٨ در صد منسوبين اين قطعه، افراد مربوط به قوم تاجک مى باشند.  

منبع يادشده مى گويد این ترکیب نشان می دهد که در ترکیب قطعه ضد آشوب، هرگز نقش و حضور تاجک ها نادیده گرفته نشده، بل درهمین ترکیب بالاترین حضور و مشارکت را دارند.

به اساس اسنادى که به دسترس پژواک قرار گرفته است، بعد از نشر مکتوب يادشده که با اعتراض ها همراه بود، هيئتى متشکل از نمايندگان څارنوالى نظامى وزارت داخله و رياست هاى استخبارات و تفتيش اين وزارت، به هدايت رييس جهور توظيف شد.

مکتوب مورخ ٣٠ عقرب ١٣٩٦ معاونت اول وزارت امور داخله نشان مى دهد که در نتيجه بررسى اين هيئت، وظايف پاسوال عبدالفتاح قوماندان نظم عامه و مل پاسوال سيد احمد على رييس ارکان اين قوماندانى به حالت تعليق درآمده است.

سمونوال عبدالقوى مدير پيژند قوماندانى پوليس عمومى نظم عامه، لومړى ساتنمن مايل آغا نوکريوال بخش مخابره لواى نمبر يک پوليس نظم عامه، ساتنمن محمد امان نوکريوال بخش مخابره کندک اول لواى نمبر يک پوليس نظم عامه، لومړى ساتنمن محى الدين معاون پيژند کندک اول لواى نمبر يک پوليس نظم عامه و سمونوال عبدالحى افسر رياست عمومى پيژنتون، در پيوند به موضوع از تاريخ ٢٩ عقرب ١٢٩٦ الى اکنون تحت نظارت و بازپرسى قانونى قرار دارند.  

منبع به پژواک گفته است که از هفت تن يادشده، تنها يک تن مربوط به قوم سادات است و متباقى شش تن تاجک مى باشند.

قابل ذکر است که در کل، در قوماندانى عمومى امن و نظم عامه در صدى حضور افراد مربوط به قوم تاجک بلند مى باشد.

موضوع يادشده در حالى جنجالى شده است که آمار و ترکیب فعلی میلیتی افسران و ساتنمنان قرارگاه ها و لواهای هشت گانه قوماندانی عمومی امن و نظم عامه که در اختيار پژواک قرار گرفته است، نشان مى دهد که بيش از نيم تمام منسوبين اين ارگان را، افراد قوم تاجک تشکيل مى دهند.  

منبع يادشده مى گويد که تعداد اصل بست قوماندانى عمومى امن و نظم عامه ١٣٠٤٩، و بست هاى موجود اين ارگان ١٢٣٥٧ مى باشد.

او مى افزايد: «امیدوارم رسانه های جمعی در نشر این اسناد و انعکاس واقعیت ها به صورت منصفانه همکاری فرمایند تا جلو تشویش اذهان عمومی و سوء استفاده های سیاسی گرفته شود.»

قابل ذکر است که نشر مکتوب یادشده "قوماندانی امن و نظم عامه"، در فضای مجازی و رسانه های جمعی، با بحث های زیادی همراه شد و شماری از وکلا و چهره های سیاسی در فضای مجازی و از آدرس های رسمی، واکنش نشان دادند.

وزارت امور داخله طی یک اعلامیه، این موضوع را یک اشتباه تایپی خواند و به دنبال آن ویس برمک سرپرست وزارت امور داخله گفت: «من به مردم اطمینان می دهم که وزارت داخله تحت رهبری من، به سمت و سوی سالم و بسیار مسلکی و تخصصی به پیش خواهد رفت.»

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement