خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم: جلو اکمالات داعش در اچين گرفته نشده است

مردم: جلو اکمالات داعش در اچين گرفته نشده است

Nov 25, 2017 - 15:34

جلال آباد(پژواک، ٤قوس ٩٦): باشندگان ولسوالى اچين مى گويند تا زمانى که جلو رساندن امکانات به گروه داعش در اين ولسوالى گرفته نشود، اين گروه روز تا روز قوى تر ميشود.

باشندگان ولسوالى اچين، این مطلب را طى يک نشست با آژانس خبرى پژواک در ميان گذاشته و گفته اند که حکومت، انتقال مواد خوراکى را به جاى داعش، بر افراد ملکى مسدود کرده است.

والى ننگرهار نيز مى پذيرد که از اکمالات به گروه داعش جلوگيرى نشده؛ اما مى گويد که داعش از آن سوى خط تمويل ميشود، از همينرو جلوگيرى آن مشکل است.

ملاجان شينوارى يکى از بزرگان قومى اچين گفت که اکمالات سلاح، مهمات و مواد خوراکى داعش هنوزهم از راه مامندره صورت مى گيرد؛ اما ادارۀ ولايتى و ارگان هاى امنيتى از آن جلوگيرى نمى کنند.

او افزود که موضوع يادشده را با ولسوال، قوماندان امنيه و والى در جريان گذاشته اند؛ اما آنها به جاى اينکه از اکمالات به گروه داعش جلوگيرى نمايند، مواد خوراکى را بر مردم مسدود کرده اند.

موصوف افزود: "اکمالات داعش از طريق مامندره صورت مى گيرد؛ اما آنها در ولسوالى پاتک گذاشته و مردم را که به هر منطقه مواد خوراکى انتقال مى دهند، اجازه نمى دهند و مى گويند که گويا مواد يادشده به داعش برده ميشود."

شینواری افزود که اگر سهل انگارى حکومت همچنان ادامه يابد، از يک طرف داعش قوى خواهد شد و از سويى هم مردم منطقه از مجبوريت، به صف داعش خواهند رفت.

ظاهر شاه شينوارى مسوول شوراى جوانان ولسوالى اچين گفت که از يک سال گذشته بدينسو، عمليات در اين ولسوالى آغاز شده و طى آن، مناطق زيادى از داعش پس گرفته شده؛ اما همکارى با مردم صورت نگرفته است.

موصوف ابراز نگرانى نمود که اگر وضعيت همچنان ادامه يابد، امکان دارد که اکثريت جوانان با داعش و ساير گروه هاى مسلح يکجا شوند.

این باشنده اچين افزود: "جلو اکمالات داعش گرفته نميشود، بالاى مردم آرد را بند کرده است؛ مردم مجبور ميشوند که با داعش يکجا شوند."

شمس الحق باشنده منطقۀ ده سرک ولسوالى اچين گفت اگر حکومت توجه نکند، امکان دارد که جوانان زيادى به صفوف داعش جذب شوند.

او افزود که براى جوانان زمينۀ کار مساعد نيست، مکاتب ويران شده، سهولت هاى صحى وجود ندارد و خانه هاى شان نيز در جنگ ها تخريب شده است؛ اما حکومت توجه نمى کند.

موصوف قبل از اين، بر جلوگيرى از اکمالات گروه داعش زياد تاکيد داشت و نگرانى اش اين بود که اگر جلو اکمالات به داعش گرفته نشود، اين گروه دوباره در اچين به قدرت خواهد رسيد.

در همين حال، گلاب منگل والى ننگرهار مى پذيرد که هنوز هم اکمالات به گروه داعش جريان دارد؛ اما مى گويد که اين کار از آن سوى خط ديورند صورت مى گيرد.

موصوف به آژانس پژواک گفت: "اين موضوع واضح است که مراکز تمويل، تجهيز و سلاح هاى تمامى گروه هاى مسلح در آن سوى خط ديورند موقعيت دارد و براى جنگ به اين طرف مى آيند. اين کار قبلا نيز صورت مى گرفت، اکنون نيز ميشود و در آينده نيز ادامه خواهد داشت."

 اما والى ننگرهار، از تمامى کشورهاى همسايه به شمول پاکستان خواست که از تمويل و تجهيز تمامى گروه هاى مسلح و داعش خوددارى نمايد.

به گفتۀ او، آتشى که از تمويل و تجهيز کشورهاى ياد شده در افغانستان روشن ميشود، به دامن کشورهاى ياد شده نيز خواهد رسيد.

هر چند حکومت افغانستان و جامعه بين المللى، قبل از اين نيز مکررا پاکستان را به تمويل و تجهيز گروه هاى مسلح متهم کرده؛ اما اين کشور هميشه خواهان ارائه شواهد دقيق در اين مورد شده است.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement